Print Header

Chief of Air Force

Air Commodore Tony Davies CAF

Air Vice-Marshal Tony Davies, MNZM

Air Vice-Marshal (AVM) Tony Davies joined the RNZAF in 1984 as an Officer Cadet and trainee pilot.  After completing a Wing’s Course AVM Davies entered the Air Transport role and flew Andover and Hercules aircraft.  He flew over 30 operational missions as a Hercules captain while deployed on active service during the 1991 Gulf War and has completed over 20 flights to Antarctica.

AVM Davies qualified as a Flying Instructor in 1995.  He was promoted to Squadron Leader in 1996 on return to Auckland, completing tours as the No 42 Squadron Operations Flight Commander, then as the No 40 Squadron Hercules Flight Commander. 

 In 1999 AVM Davies was appointed as a Member of the New Zealand Order of Merit for his role in the 1998 mid-winter Antarctic rescue mission. 

In June 2000 AVM Davies graduated from the USAF Air Command and Staff Course at Maxwell AFB, Alabama, before returning to New Zealand as the Assistant Director of Joint Operations and Plans at Defence Force Headquarters in Wellington. 

He was the Military Assistant to the Chief of Defence Force before taking up a tour as the No 40 Squadron Boeing Flight Commander flying the Boeing 727 aircraft.

Throughout 2003 AVM Davies was extensively involved with the introduction of the Boeing 757 into RNZAF service. 

He was promoted to the rank of Wing Commander and appointed as Commanding Officer No 40 Squadron in December 2003, a position he held until January 2007 when he took up the J35 position at Headquarters Joint Forces New Zealand.

In January 2008 he was promoted to Group Captain and posted to Air Staff as Assistant Chief Air Force Capability.  He then took up his dual role as Officer Commanding 485 Wing and Senior Commander Auckland in November 2009 before attending the Royal College of Defence Studies in London in 2013.

AVM Davies was promoted to Air Commodore on 13 September 2013.  He was appointed as the Assistant Chief Strategic Commitments and Intelligence, Headquarters New Zealand Defence Force on 5 October 2013.  In early 2015 with the restructure of the Branch, his role changed to Assistant Chief Strategic Commitments and Engagements.

In February 2016 AVM Davies assumed the appointment of Air Component Commander at Headquarters Joint Forces New Zealand.

AVM Davies was promoted to his current rank on 23 March 2016 and took up the appointment of Chief of Air Force.